Reining

Reining má ve westernových soutěžích vyjímečné postavení. Jde o westernovou disciplínu, která pronikla do společnosti disciplín sdružovaných pod FEI, dostala se na Světové jezdecké hry a netají se úmyslem proniknout na Olympiádu.

Úkolem v reiningu je zajet přesně předepsanou úlohu, která obsahuje sérii předepsaných manévrů. Úlohy jsou předem dané podle aktuálních pravidel asociace, pod jejíž hlavičkou se soutěže pořádají. Největší propagátorkou reiningu je National Reining Horse Association (NRHA), která byla založena již v roce 1966.

Reining mají pochopitelně též zařazeny ve svých pravidlech chovatelské asociace amerických plemen, které si zakládají na reiningových liniích svých koní. Úspěšnost hřebce v chovu reiningových koní se dá vyjádřit penězi, které jeho potomci v této disciplíně vyhráli. Takto získal již v roce 1994 kůň Hollywood Jac 86 první NRHA titul "Million Dollar Sire". V roce 1996 získal tento titul i Be Aech Enterprise a v roce 1998 již titul získali hřebci dva, Hollywood Dun It a Topsail Cody. O rok později, v roce 1999, získává titul Smart Chic Olena, avšak již v roce 2000 je zde první "dvoumilionář" Hollywood Dun It, kterému k "zdvojnásobení" titulu stačily pouhé dva roky. Označením "Million Dollar Sire" se od roku 2001 může pyšnit Topsail Whiz a od 2002 Shining Spark, avšak Hollywood Dun It již opět po dvou letech zvyšuje náskok na třímilionového hřebce a Smart Chic Olena se stává dvoumilionářem, následován v roce 2003 hřebcem Topsail Whiz. Rok 2004 přináší další milionáře - Reminic a Gallo Del Cielo, třímilionáře Topsail Whiz a Smart Chic Olena, ovšem Hollywood Dun It navyšuje náskok a stává se prvním čtyřmilionovým hřebcem. Rok 2005 přináší do společnosti milionových hřebců Custom Crome. Rok 2006 přináší dalšího milionáře Boomernic a čtyřmilionáře Topsail Whiz. I rok 2007 již nese své tituly a Hollywood Dun It se stává prvním pětimilionářem, Smart Chic Olena mu šlape na paty se čtyřmi miliony a do společnosti milionových hřebců se dostává i Grays Starlight.

Úspěšnost v tomto žebříčku závisí podstatně i na tom, kolik potomků ve sportu bude daný hřebec mít. V ohledu vlastní výkonnosti se v roce 2003 stali rekordmany RR Star a Custom Pistol, kteří každý dosáhli vlastních výher přes 200 000$. Tyto počty dávají hrubý přehled o tom, jaké peníze se ve vysokém reiningovém sportu točí.

Nejprestižnějšími soutěžemi (a také nejlépe dotovanými) jsou Futurity. Letos na přelomu listopadu a prosince se v Oklahoma City pojede NRHA Futurity tříletých koní s dotací pro vítěze 125.000$. Také kvůli soutěžení mladých koní v tak náročné soutěži, jako je reining, se mnoho zastánců klasického ježdění a veterinářů dívá na westernové jezdce s určitou dávkou nevole.

Na českých kolbištích nám však dosud závratné výhry nehrozí, snad díky tomu se nesetkáváme u nás tak často s "odpadem" mladých koní, kteří by náročný výcvik neustáli ve zdraví. Zato jsou u nás poměrně slušně obsazované i třídy "senior" pro koně 6 leté a starší.